Esi lyderis ar pasekėjas?

Kokios asmenybės įkvepia startuolius kurti naujas sėkmės istorijas ir kaip tapti autentišku lyderiu savo komandoje?

Startuolio „DealLink“ vadovas Emilijus Vinča prisipažįsta, kad niekada neturėjo lyderio pavyzdžio paskui kurį sektų, tačiau lyderį apibūdinti galima kaip asmenį, turintį viziją, valią ir tikėjimą savo tikslu. Pašnekovas teigia, kad lyderis išsiskiria užkrečiamu tikėjimu idėja, nebijant prisiimti atsakomybės. Tačiau joks lyderis negali įgyvendinti savo tikslų be komandos. E. Vinča pabrėžia, jog pagrindinis lyderio tikslas – surasti bendraminčius.

Projekto „Sweepest“ vadovas Artūras Svirskis yra įsitikinęs, kad lyderis privalo būti charizmatiška, nebijanti prisiimti atsakomybės, pavyzdingai viešumoje besielgianti asmenybė. Pašnekovas pripažįsta, kad prieš imantis veiklos mokėsi iš tokių žymių verslininkų kaip I. Laurs, R.Branson.
„Stengiausi iš šių garsių vadovų pasisemti verslo filosofijos. Man patiko jų nuolatinis inovacijų troškimas bei siekis imtis naujų iššūkių. Šie lyderiai sudaro teigiamo paprastumo įspūdį“,– teigia A.Svirskis.
Pašnekovas yra įsitikinęs, kad visi gimstame lygūs ir charizmatišku lyderiu tampama tik įdėjus daug asmeninių pastangų, sunkaus darbo. „Kuo daugiau žmogus duos kitiems, tuo daugiau iš jų gaus“ ,– pasakoja „Sweepest International“ įkūrėjas.

Ar jau esate pasiruošę tapti lyderiu?

Mokymų lektorius, ugdomojo vadovavimo specialistas, tinklaraščio „Sėkmės pamokos“ įkūrėjas Jurijus Clavas lyderystės sampratą pradeda analizuoti nuo semantinės žodžio „lyderystė“ kilmės – vesti. Specialistas pastebi, kad lyderis yra žmogus, rodantis pavyzdį arba, kitaip, „vedantis“ grupę tikslo link. Lyderis rodo kryptį, o komanda eina paskui ta krytimi. Taip pat lyderį išskiria atsakomybės prisiėmimo įgūdis.
Pašnekovas skatina neapsigauti ir negalvoti, kad lyderiu tik gimstama. J. Clavas teigia, jog kiekvienas gali būti lyderiu, tačiau skirtingose aplinkose: vienoje aplinkoje žmogus gali būti lyderiu, kitoje – puikiu pasekėju. Pasirinkimas būti ar nebūti lyderiu yra asmens prigimtinė teisė. Tai nėra charakterio savybė. Todėl pašnekovas mano, kad teisingiau vietoj klausimo – koks yra lyderis, klausti – kas yra labiau pasiruošęs tapti lyderiu šiuo metu? Kas jau priėmė sprendimą ir pradėjo realizuoti save kaip lyderį?

Du kapitonai vienoje komandoje – įmanoma!

J.Clavas teigia, kad vienas lyderis gali būti tik diktatoriškoje aplinkoje. Tačiau nereikia faktinio vadovo sutapatinti su lyderiu. Kaip vieną svarbiausių lyderio tikslų, pašnekovas įvardina lyderio siekį ugdyti naujus lyderius arba įkvėpti kitus asmenis tapti lyderiais. Nauji lyderiai gali pasidalinti atsakomybe, o einant laikui pakeisti esamą lyderį.
Specialistas pabrėžia, kad lyderiavimas yra vedimas, o ne vadovavimas. Dažnai vadovai naudoja įvairias motyvacines programas, tačiau lyderis, įkvepiantis komandos narius, gali neužimti vadovaujančių pozicijų.

„Tapimas lyderiu yra ilgas procesas, kurio metu asmuo nuolatos mokosi. Lyderystės matas, kuriuo galima pamatuoti lyderystę yra įtaka – kiek žmonių lyderis gali daryti įtaką. Kartais tylus žmogus sunkiose situacijose gali įkvėpti kitus ir taip pasirodyti kaip efektyvus lyderis.“, – teigia J.Clavas.

Miniai reikia lyderio, lygiai taip pat, kaip ir lyderiui reikia komandos. Komadoje lengviau pasiekti tikslus, negu jų siekiant individualiai. Ugdomojo vadovavimo specialistas pabrėžia, kad, jeigu organizacijoje atsiranda lyderis, sugebantis įkvėpti, suburti žmones ir rodyti jiems pavyzdį, komanda efektyviau gali pasiekti tikslų, taip yra palengvinamas organizacijos kelias į sėkmę.

Agnietė Vilkišienė

Parašykite savo komentarą

Pasidalinkite su draugais
  • linkedin
  • gplus
  • pinterest